Brak produktów do porównania

Jak dokonać właściwego wyboru przy zakupie kołdry i poduszki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która kołdra, czy poduszka jest najlepsza. Decydują bowiem o tym osobiste preferencje danej osoby oraz warunki snu. Aby ułatwić Państwu podjęcie właściwej decyzji proponujemy zapoznanie się z poniższymi pytaniami:
 • w jakich warunkach śpię (temperatura pomieszczenia, strefa klimatyczna)?
 • jaki rodzaj wypełnienia preferuję (naturalny czy syntetyczny)?
 • czy jestem typem „zmarzlucha”, czy osobą, która nawet zimą woli spać pod lekkim okryciem?
 • jak muszę dbać o zakupione produkty?
 • jaki rozmiar kołdry będzie dla mnie najlepszy?
Jaki wybrać rozmiar kołdry?
Typowym rozmiarem kołdry jednoosobowej na polskim rynku jest rozmiar 160/200 oraz w mniejszym stopniu rozmiar 140/200. Standardowym rozmiarem kołdry dwuosobowej jest rozmiar 220/200 oraz znacznie mniej popularny rozmiar 180/200.
Przed zakupem kołdry dla dwóch osób należy zwrócić szczególną uwagę na szerokość łóżka. Kołdra nie powinna być mniejsza niż powierzchnia materaca. Kołdrę musimy dobrać tak szeroką, aby była zbliżona rozmiarem do rozmiaru łóżka, ewentualnie, aby jej końce wystawały nieco poza jego krawędzie. Wtedy dopiero zapewni swoim użytkownikom odpowiedni komfort snu.
Pamiętajmy! Pojedyncze łóżko ma szerokość 80-90 cm, podwójne 140-160 cm, a szerokie tzw. małżeńskie 160-200 cm.
Zgodnie z PN-88/P-84517 dopuszczalne odchylenia wymiarów kołder wynoszą: 140 – 170 3cm powyżej 170cm 4cm.

Jakie wypełnienie poduszek i kołder mam wybrać?

Prezentowane w naszej ofercie poduszki i kołdry Firmy AMW posiadają dwa rodzaje wypełnień: naturalne i syntetyczne.
Do wypełnień naturalnych zaliczamy: pierze, półpuch, puch, owcza wełna.
Zalety włókien naturalnych to:

 • włókna naturalne oparte na wsadach z pierza i puchu gęsiego oraz owczej wełny,
 • gwarantują długą żywotność produktu,
 • ułatwiają wchłanianie i odprowadzanie wilgoci z ciała w czasie snu,
 • posiadają właściwości termo - izolujące,
 • zapewniają swobodny przepływ powietrza.

Do wypełnień syntetycznych zaliczamy: włókna poliestrowe Hollow, włókna poliestrowe Amball®, włókna bioaktywne, włókna Hollofil i Hollofil Allerban, włókna Dacron.
Zalety wypełnień syntetycznych to:

 • nie powodują reakcji alergicznych,
 • są miękkie, puszyste i sprężyste,
 • wysoka izolacja termiczna,
 • możliwość prania i mechanicznego suszenia,
 • odporne na długotrwałe użytkowanie.

Jaka jest różnica pomiędzy kołdrami letnimi, zimowymi i wielosezonowymi?

Decydując się na zakup ciepłej i grubej kołdry zapewniamy sobie doskonały komfort snu przez kilka miesięcy w roku, szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Jednak w sezonie wiosenno – letnim to rozwiązanie nie jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom ze względu na zmianę warunków atmosferycznych. Dlatego też na upalne dni i ciepłe noce polecamy lekkie i cienkie kołdry letnie.
Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także kołdry w wersjach pojedynczych tzw. SOLO i podwójnych zwanych DUO. Coraz bardziej popularne stają się kołdry o nazwie „Cztery pory roku”.
Uwzględniając powyższe uwagi postanowiliśmy dokonać podziału kołder, aby ułatwić potencjalnemu klientowi podjęcie właściwej decyzji przy zakupie.

Ze względu na gramaturę wypełnienia i stopień właściwości izolacyjnych kołdry dzielimy na trzy kategorie:
 
1.Letnie, Zimowe i Wielosezonowe
2.Solo i Duo,
3.Cztery pory roku.
 
Przykładowa gramatura :

Kołdry letnie:
Rozmiar 140/200 – gramatura wypełnienia od 500g do 700g,
Rozmiar 160/200 – gramatura wypełnienia od 600g do 800g,
Rozmiar 220/200 – gramatura wypełnienia od 800g do 1200g.

Kołdry zimowe:
Rozmiar 140/200 – gramatura wypełnienia od 1000g do 1200g,
Rozmiar 160/200 – gramatura wypełnienia od 1100g do 1400g,
Rozmiar 220/200 – gramatura wypełnienia od 1600g do 1800g.

Kołdry wielosezonowe:
Rozmiar 140/200 – gramatura wypełnienia od 750g do 900g,
Rozmiar 160/200 – gramatura wypełnienia od 850g do 1000g,
Rozmiar 220/200 – gramatura wypełnienia od 1300g do 1500g.

Kołdry typu DUO to połączenie dwóch kołder o tych samych grubościach. Te warstwy osobno pikowanych kołder tworzą komorę powietrzną. Powstała w ten sposób szczelina powietrzna stanowi dodatkową warstwę termoizolacyjną zapobiegającą utracie ciepła. Działa na zasadzie podobnej jak termos.

Kołdry „Cztery pory roku” to kołdry składające się z dwu spinanych ze sobą warstw za pomocą nap lub rzepów. Do dyspozycji mamy zatem kołdrę lekką i cienką lub też bardzo ciepłą kołdrę zimową.

 
Firma AMZ której produkty prezentujemy w naszej ofercie, przedstawia swoje dwie technologie:
 
Technologia Natural:
Pierze i puch to najlepszy surowiec używany do wypełniania kołder i poduszek. Stosowane od tysięcy lat nieustannie cieszą się ogromną popularnością, którą zawdzięczają swoim unikalnym właściwościom. Najważniejsze z nich to: niesamowita lekkość, dobra cyrkulacja powietrza oraz wyjątkowa trwałość. Pod tymi względami jako naturalny wypełniacz do dnia dzisiejszego jest nie do zastąpienia przez żadne włókno syntetyczne.
Firma AMZ używa tylko puchu gęsiego, posiadającego najlepsze walory użytkowe i jakościowe. Skupowanego go wyłącznie z polskich hodowli gęsi. Jest to surowiec znany i ceniona na całym świecie.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa i polepszenia właściwości puchu przechodzi on przez szereg procesów technologicznych:

 • oczyszczania wstępnego oraz odpylania,
 • sortowania mechanicznego,
 • prania z dodatkiem ekologicznych detergentów,
 • suszenia w temperaturze min. 100,00 °C,
 • powtórnego odpylania,
 • sortowania finalnego

Tak przygotowany surowiec charakteryzuje się czystością zgodną z obowiązującymi normami europejskimi. Zyskuje on o wiele lepszą wyporność oraz usuwany jest charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

Technologia Synthetic:
Pościel syntetyczna to aktualnie najszybciej rozwijająca się gałąź branży pościelowej. Kołdry i poduszki wypełnione włóknem syntetycznym pojawiły się w sprzedaży stosunkowo niedawno, mianowicie w okolicach 2000-go roku. Wpływ na jej popularność ma kilka czynników, min.: niższa cena w porównaniu do wyrobów z wypełnieniem naturalnym, przyjazność dla alergików, łatwość w utrzymaniu higieny poprzez możliwość prania i szybkie schnięcie.
Powodzenie wyrobów syntetycznych wciąż rośnie, a materiały i procesy technologiczne są ulepszane w błyskawicznym tempie. Niektóre substancje chemiczne mogą być niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia. Dlatego w firmie AMZ rygorystycznie podchodzimy do zakupu materiałów wybierając tylko dostawców mających sprawdzone i przebadane produkty. Najważniejszy jest dla nas certyfikat OKO-TEX, jako ten najbardziej rozpowszechniony na świecie symbol poświadczający wolność od niebezpiecznych, szkodliwych oraz rakotwórczych substancji.

Posiadamy dwie linie produktów SYNTHETIC, mianowicie:

 • Exclusive: pokryte są ekskluzywnymi, naturalnymi tkaninami: delikatny batyst, aksamitna satyna bawełniana, innowacyjny lyocell. Wypełnione innowacyjnym markowym 4-kanalikowym włóknem marki ADVANSA. W przypadku kołder wypełnieniem jest wysokopuszysta włóknina, w poduszkach zaś włókno w postaci kulki.
 • Classic: produkty pokryte wysokiej jakości tkaninami: antystresową, mikrofibrą, policottonem, bawełną, satyną poliestrową. Wypełnione nowoczesnym włóknem AMZ DREAM-FILL (włóknina wysokopuszysta używana jako wypełnienie kołder) oraz AMZ DREAM-BALL (kulka poliestrowa używana jako wypełnienie poduszek).
 
TEKSTYLIA GODNE ZAUFANIA - szukaj ze znakiem OEKO-TEX® STANDARD 100
 
Jesteśmy w bliskim kontakcie z wyrobami włókienniczymi w ciągu całego naszego życia – dniem i nocą. Nosimy je blisko skóry, śpimy w nich, osuszamy się nimi, stosujemy je do dekoracji wnętrz itd. Czy nie jest dobrze wiedzieć, że tekstylia, niezależnie czy wykonane z włókien syntetycznych czy naturalnych, są wolne od substancji szkodliwych dla naszego zdrowia?
Kiedy robisz zakupy poszukaj znaku bezpieczeństwa – etykiety „Tekstylia godne zaufania zbadane na substancje szkodliwe według OEKO-TEX® Standard 100”.
Ten znak potwierdza, że produkt został przebadany przez niezależny instytut badawczy Stowarzyszenia OEKO-TEX® pod kątem ponad 100 parametrów istotnych dla zdrowia i uzyskał pozytywne wyniki.
Rada:
Kiedy kupujesz tekstylia, poszukuj etykiety OEKO-TEX®.
OEKO-TEX® Standard 100 powstał w 1992 r. w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego na wszystkich poziomach produkcji wyrobu włókienniczego począwszy od wytwarzania przędz aż do produkcji wyrobu gotowego włączając akcesoria takie, jak zamki błyskawiczne, guziki. Tekstylia oznakowane etykietą OEKO-TEX® spełniają wysokie wymagania humanoekologiczne. Nasza zasada brzmi: Im większy kontakt produktu ze skórą, tym ostrzejsze kryteria musi on spełnić. Nie ma znaczenia gdzie kupujesz tekstylia lub gdzie zostały one wyprodukowane: wszystkie produkty z etykietą OEKO-TEX® są bezpieczne ponieważ są wolne od substancji szkodliwych. Gwarantujemy to dzięki jednolitym na całym świecie kryteriom OEKO-TEX®, które wszystkie laboratoria instytutów członkowskich są zobligowane stosować podczas systematycznego prowadzenia badań wyrobów włókienniczych. Ponad 9500 firm z 80 krajów posiada swoje produkty przebadane przy zastosowaniu najnowszych technik laboratoryjnych i certyfikowane zgodnie z surowymi standardami badawczymi OEKO-TEX® uwzględniającymi parametry dla substancji szkodliwych według bieżących doniesień naukowych. Możesz znaleźć markowe tekstylia ze znakiem OEKO-TEX® na całym świecie. Są one dostępne w różnych punktach sprzedaży detalicznej – sklepach, hipermarketach, w sprzedaży wysyłkowej. Stowarzyszenie OEKO-TEX® zdołało być o krok naprzód w stosunku do swoich czasów. Oznaczenie substancji szkodliwych to tylko część jego działalności. Odkąd zostało utworzone, Stowarzyszenie OEKO-TEX® odgrywa istotną rolę w ustanawianiu nowych kryteriów dla przemysłu poprzez prowadzenie badań naukowych oraz rozwój metod badawczych. Badania uwzględniają substancje zakazane lub regulowane przez prawo takie, jak np. kancerogenne barwniki azowe. Poza tym, badania dotyczą substancji chemicznych uznanych jako stanowiące zagrożenie dla zdrowia. Od wielu już lat, Stowarzyszenie OEKO-TEX® wykluczało stosowanie barwników alergogennych chociaż nie ma prawnych regulacji dotyczących ich stosowania.
W trosce o zdrowie kryteria obejmują także parametry takie, jak: wysoka odporność wybarwień i przyjazne dla skóry pH.
Jeśli chcesz znaleźć tekstylia, które są bezpieczne z humanoekologicznego punktu widzenia, etykieta OEKO-TEX® jest na to dowodem.
Nawet po przeprowadzeniu badań i wydaniu certyfikatów dla przedsiębiorców, wykonywane są okresowe badania kontrolne wyrobów pobranych z punktów sprzedaży detalicznej. Kontrola dotyczy 15% wydanych certyfikatów. Dodatkowo, Stowarzyszenie OEKO-TEX® prowadzi ciągły monitoring certyfikowanych firm. Niezależni audytorzy oraz instytuty certyfikujące wizytują firmy w celu dokonania oceny czy system zapewniania jakości spełnia wymagania OEKO-TEX®.
Tylko te wyroby mogą być oznakowane znakiem OEKO-TEX®, których wszystkie składniki, bez wyjątku, spełniają wymagania kryteriów badawczych. Tak więc, oprócz tkaniny i nici, także akcesoria: guziki, zamki błyskawiczne, podszewki, wkłady odzieżowe są badane na obecność substancji, które mogłyby być szkodliwe dla naszego zdrowia.
W końcu, całość jest tak dobra, jak jej części składowe.
Wszystkie firmy – począwszy od wytwórców przędzy, tkalni, dziewiarni, wykończalni, poprze producentów odzieży i sprzedawców - biorą pod uwagę wymagania OEKO-TEX® Standard 100 podczas codziennej produkcji i tym samym zdobywają Twoje zaufanie do tekstyliów poprzez deklarację i wdrożenie tych wymagań.
Z ponad 90 tysiącami certyfikatów wydanych do tego czasu etykieta „Tekstylia Godne Zaufania” jest najbardziej znaną i rozpowszechnioną na całym świecie etykietą dla wyrobów włókienniczych zbadanych na substancje szkodliwe.
Bielizna pościelowa jest badana zgodnie z wymaganiami OEKO-TEX® dla produktów w bezpośrednim kontakcie ze skórą.
Materace, poduszki, poszewki z  etykietą OEKO-TEX® nie zawierają substancji szkodliwych w ilościach, które mogłyby stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Biorąc pod uwagę, że jedną trzecią naszego życia spędzamy w łóżku powinniśmy zadbać o to, by czas tam spędzony był tak relaksujący i zdrowy jak tyko to możliwe.
Wielkogabarytowe wyroby produkowane z pianki są również dostarczane do badań laboratoryjnych, gdzie muszą sprostać dodatkowym wymaganiom dotyczącym emisji związków lotnych.
Zrób coś dodatkowego dla swojego zdrowia – używaj tekstyliów zbadanych na obecność substancji szkodliwych.
Stowarzyszenie OEKO-TEX® prowadzi kompleksowe badania i skrupulatny monitoring w celu zapewnienia, że produkty znakowane etykietą OEKO-TEX® są nienaganne z humanoekologicznego punktu widzenia.
Jeśli chcesz nie tylko dbać o swoje zdrowie, ale również przedłużyć żywotność twoich tekstyliów, możesz tego dokonać w prosty sposób poprzez właściwą ich pielęgnację.
W celu utrzymania tekstyliów w dobrym stanie stosuj detergenty do prania wedle zaleceń i bądź świadom/a twardości wody w twoim domu. Postępuj zgodnie z przepisem konserwacji znajdującym się na etykiecie produktu. Dodawaj odpowiednią ilość detergentu biorąc pod uwagę stopień zabrudzenia oraz sortuj tekstylia według kolorów. To powinno zapewnić odpowiednie rezultaty.
Sposobem na redukcję kosztów energii jest obniżenie temperatury prania.
Podczas suszenia możesz naprawdę zaoszczędzić i pomóc środowisku naturalnemu – polegaj na ładnej pogodzie, nie używaj suszarki bębnowej, rozwieś pranie na świeżym powietrzu. Suszarki bębnowe zużywają więcej energii niż pralki.
Tekstylia, które mają kontakt z wrażliwą skórą niemowląt i małych dzieci są poddawane bardziej rygorystycznym badaniom. Dla przykładu, barwniki użyte do barwienia tkanin mających zastosowanie w łóżeczkach dziecięcych, bieliźnie, wyrobach frotowych itd. muszą być również odporne na ślinę. Warto zauważyć, że wielu producentów stosuje się do tych specyficznych wymagań nawet w przypadku wyrobów włókienniczych nie przeznaczonych dla dzieci.