Brak produktów do porównania

Łóżko

Niewiarygodne mało uwagi poświęcamy zazwyczaj temu meblowi. Chociaż trudno w to uwierzyć, w łóżku spędzamy 1/3 naszego życia, dlatego powinnyśmy wybrać je wyjątkowo starannie. Według badań podczas snu regeneruje się do 90% naszych sił psychicznych i fizycznych. Gdy w tym miejscu chciałbyś powiedzieć "na co mi łóżko" to odpowiedz sobie na pytanie

Czy dobrze sypiam?

Jeśli nie, prawdopodobnie winę za to ponosi niewłaściwe łóżko z leciwym materacem. Twojemu ciału do regeneracji nie wystarczy tapicerowana kanapa ze sprężynami lub gąbkowy tapczan. Znacznie lepiej zregeneruje się na wysokiej jakości łóżku i materacu. Aby mogło w nocy odpocząć i abyś mógł wstawać rano w dobrym nastroju i pełen energii. W tworzeniu, czy modernizacji naszej sypialni bardzo ważną rolę odegra odpowiedni dobór materaca, łóżla oraz stelaża. To 3 nierozłączne elementy, które finalnie spowodują, że będziemy się cieszyć wygodą, estetyką i komfortem wypoczynku.

Jak dobrać łóżko?

Jest prawdą, że samo łóżko nie ma wpływu na jakość naszego snu w takim stopniu jak stelaż, materac oraz materiał poduszek i kołder. Ale nieprawidłowy wybór łóżka również może spowodować wystąpienie problemów zdrowotnych, na przykład, gdy będzie ono za krótkie.

Minimalna długość łóżka powinna równać się wzrostowi człowieka plus minimalnie 25 centymetrów.

Szerokość musi wynosić co najmniej 80 centymetrów, ale 90 lub 100 zapewnia zdecydowanie większą wygodę. Standardowe wymiary łóżka jednoosobowego wynoszą 90 x 200 centymetrów, łóżka podwójnego 140 x 200, 160 x 200 lub 180 x 200 centymetrów.

Łóżko musi mieć też dostateczną wysokość - co najmniej 30 cm nad podłogą (minimum higieniczne wynosi 25 cm), nie tylko, aby wygodnie było z niego wstawać, ale również, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i skutecznie zapobiegać gromadzeniu się kurzu pod łóżkiem. Idealna wysokość wynosi od 40 do 50 cm, dla osób starszych lub mających problemy z poruszaniem -  60 cm.
Łóżka wyposażone są często w zagłówek i podnóżek. Choć może to brzmieć zabawnie, zagłówek chroni przed przeciągiem, można się o niego wygodnie oprzeć i sprawia, że poduszka nie spada na podłogę. Podnóżek łóżka nie jest tak ważny, w mniejszych sypialniach może nawet przeszkadzać.

Cena łóżka zależy od materiału i sposobu wykonania - te wykonane z miękkiego drewna (sosna, świerk) jest tańsze, łóżka z twardego drewna (brzoza, dąb, buk) mają zazwyczaj wyższą cenę. Zawsze należy zwrócić uwagę na to, czy podana cena łóżka zawiera również cenę materaca i stelaża, czy też każdy z tych elementów trzeba kupić osobno.

W przypadku łóżek w kompletach ze stelażemi  materacem kusić może niższa cena,  proszę jednak pamiętać, że materac i stelaż powinniśmy dobrać oddzielnie, dopasowując wybór najlepiej do własnych potrzeb

Rola stelaża
Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego stelaża pod materac. Warunkiem koniecznym do ułożenia stelaża jest jego podparcie w co najmniej trzech punktach łóżka. Dzięki odpowiednio dobranemu stelażowi materac w okolicach bioder oraz ramion będzie się poddawał naciskowi bardziej niż w miejscach styku z pozostałymi okolicami ciała. Większość  modeli stelaży pozwala regulować stopień naprężenia listew pod ramionami oraz dolnym odcinkiem pleców. Dla osób lubiących w łóżku spędzać czas na czytaniu lub oglądaniu telewizji doskonałym rozwiązaniem będą stelaże z regulowanym podgłówkiem lub podnóżkiem. Pozwalają one ręcznie ustawiać kąt pochylenia niektórych partii stelaża. Bardziej wymagającym klientom polecamy stelaże regulowane elektrycznie przy pomocy przewodowego pilota.